Podatnicy mają kłopoty z oznaczeniami w nowym JPK_VAT
Nie jest do końca jasne czy w ewidencji sprzedaży JPK_V7M/JPK_V7K ewidencję korekt kasowych należy ująć jako typ dokumentu „RO" czy „WEW".
Podstawę opodatkowania obniża się o:
1) kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen;
2) wartość zwróconych towarów i opakowań;
3) zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży, jeżeli do niej nie doszło.
Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Na kasie fiskalnej nie ewidencjonuje się zwrotów towarów i uznanych reklamacji towarów i usług. Jednocześnie kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej, tj. po wydrukowaniu paragonu >patrz ramka.
W związku z tym, że kasa rejestrująca nie pozwala na korektę danych zapisanych w pamięci fiskalnej (tj. po wydrukowaniu paragonu), to ewentualne korekty podstawy opodatkowania i podatku należnego, dotyczące sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie fiskalnej, powinny być ujmowane w tzw. odrębnej ewidencji korekt kasowych.
Skutki zwrotu należności
Zwroty towarów i uznane reklamacje towarów i usług, które skutkują zwrotem całości albo części należności (zapłaty) z tytułu sprzedaży, ujmuje się w odrębnej ewidencji zawierającej:
1) datę sprzedaży;
2) nazwę towaru...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta